Uzdrowisko Truskawiec

Truskawiec to światowej sławy polskie uzdrowisko położone 100 km od Lwowa. Historia kurortu Truskawiec sięga XI wieku, kiedy to wokół źródeł leczniczych osiedlali się ludzie. Osadnicy XI wieczni i późniejsi mieszkańcy zauważyli i korzystali z mocy tutejszych źródeł leczniczych. Jednakże za oficjalną datę założenia uzdrowiska Truskawiec uważa się rok 1827, kiedy to rozpoczęto wykorzystywać źródła wody do kąpieli mineralnych. Do przyjazdu do kurortu Truskawiec zachęcają kryształowo czyste powietrze oraz ciepły, umiarkowany klimat o krótkiej łagodnej zimie i wiośnie, ciepłym lecie i długiej złotej jesieni a przede wszystkim woda mineralna o wyjątkowym składzie zwana Naftusią.
Miejscowi wodę Naftusia nazywali olejem lub olejem na wodzie. Naftusia ma słaby zapach siarkowodoru i smaku oleju.
Truskawiecką Naftusię zbadał w 1833 roku ojciec polskiej balneologii, lwowski farmaceuta i chemik Teodor Torosewicz, okazało się, że jest to woda hydro-węglanowa, magnezowo-kalcynowana z wysokim stopniem substancji organicznych pochodzenia naftowego.
W 1836 roku Teodor Torosiewicz opublikował swoją pracę na temat wody mineralnej Naftusia i tym samym został ojcem chrzestnym Naftusi, wyrażając opinię, że wodę Naftusia można wykorzystać do leczenia nerek, wątroby, dróg żółciowych i moczowych. Artykuł na temat wody Naftusia został opublikowany w czasopismach naukowych w Krakowie i w Wiedniu. Teodor Torosiewicz pisał również o właściwościach ozokerytu. W latach 1842 - 1843 opisano również skład chemiczny innych źródeł Truskawca.

Picie wody mineralnej Naftusia sprzyja wyprowadzaniu drobnych kamieni z nerek, woreczka żółciowego, z dróg moczowych i płciowych, normalizuje przemianę materii, chroni i odnawia komórki wątrobowe, posiada właściwości moczopędne, żółciopędne, usuwa procesy zapalne w nerkach, drogach moczowych, wątrobie, jelitach.
Ponadto w Truskawcu można uleczyć choroby: dwunastnicy, żołądka, trzustki, układu krążenia, serca, prostaty, ginekologiczne, układu kostno-mięśniowego oraz dermatologiczne.
Inne truskawieckie wody mineralne stosowane w leczeniu to Maria, Zofia, Józia.

W Truskawcu znajduje się  14 naturalnych źródeł mineralnych.


Uzdrowisko Truskawiec

Uzdrowisko Truskawiec położone jest na Ukrainie, w południowej części kraju, w obwodzie lwowskim, u podnóża gór Karpackich.
 
Uzdrowisko Truskawiec na Ukrainie to kurort leczniczy, w którym wykorzystuje się wyjątkowy surowiec - ozokeryt, czyli wosk ziemny. Sprawdza się on przede wszystkim w leczeniu schorzeń narządu ruchu. Poza tym w uzdrowisku Truskawiec można skorzystać z kuracji pijawkami czy hydrokolonoterapii.


Uzdrowisko Truskawiec - właściwości lecznicze

W uzdrowisku Truskawiec w lecznictwie wykorzystuje się wody mineralne, o właściwościach których można się przekonać podczas kuracji pitnej. Najpopularniejszą z nich jest Naftusia - woda bardzo nisko mineralizowana. Poza tym kuracjusze mogą spróbować innych wód, takich jak: Maryja, Zofia (chlorkowo-siarczano-sodowa), Bronisława i Józia (nisko mineralizowana).


Ozokeryt

W okolicach Truskawca znajdują się złoża wosku górskiego zwanego ozokerytem. Są to wysokomolekularne parafiny i cerezyny z dodatkiem płynnych olejów. Jedyne w świecie złoże ozokerytu znajduje się w Borysławiu, 4 km od Truskawca.

W lecznictwie wykorzystuje się również występujący w niewielu miejscach na ziemi ozokeryt. Wosk ziemny, bo tak inaczej nazywany jest ten unikalny surowiec, to mieszanina węglowodorów parafinowych, która pozyskiwana jest z ropy naftowej. Jego właściwością jest to, że dobrze utrzymuje ciepło, wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Przyśpiesza gojenie ran skóry oraz łagodzi wszelkie urazy układu ruchu.


Sól truskawiecka Barbara

Sól truskawiecka Barbara skutecznie konkuruje ze sławną solą z Karlowych Warów.


Uzdrowisko Truskawiec - obiekty uzdrowiskowe

Z leczenia uzdrowiskowego można skorzystać w jednym z licznych sanatoriów, takich jak Sanatorium Wijskowyj (Truskawiecki Centralny Wojskowy Kliniczny), Sanatorium Wiktor, Sanatorium Szahtar, Sanatorium Rubin, Sanatorium Piwdennyj, Sanatorium Moldova, Sanatorium Krystal, Sanatorium Krysztalewyj Palac, Sanatorium Karpaty, Sanatorium Jantar, Sanatorium Dnipro-Beskid, Sanatorium Arkada, Sanatorium Almaz, a także w hotelu z usługami medycznymi Mariot Medikal Center lub pensjonacie Bogema.
Ciekawym obiektem sanatoryjnym jest kompleks Royal SPA z bardzo dobrym wyżywieniem w formie bufetu i największym kompleksem basenów, saun, jacuzzi dostępnym dla Gości hotelowych od 11:00 do 20:30.


Uzdrowisko Truskawiec - profil leczniczy

W uzdrowisku Truskawiec leczy się przede wszystkim choroby urologiczne. Opiekę medyczną znajdą tutaj również osoby, które zmagają się ze schorzeniami:
 • przewodu pokarmowego
 • układu wydzielania wewnętrznego
 • układu ruchu
 • układu krążenia
 • skóry
 • cukrzycą
 • Uzdrowisko Truskawiec - oferta zdrowotna
 • kuracja pitna, podczas której wykorzystuje się wody mineralne
 • ozokerytoterapia
 • światłoterapia
 • elektroterapia
 • magnetoterapia
 • ultradźwięki
 • hydroterapia
 • hydrokolonoterapia
 • hirudoterapia (leczenie pijawkami)

Zobacz więcej: Truskawiec uzdrowisko polskie