Walory Uzdrowiska Truskawiec na Ukrainie

Woda mineralna NAFTUSIA

Głównym czynnikiem leczniczym Truskawca jest woda mineralna - Naftusia.
Pierwszą osobliwością tej wody jest, że jest to nisko-zmineralizowany wodorowęglan magnezowany, woda bardzo nisko mineralizowana, czyli nie obciąża zbędnym wapnem i sodem tkanek ludzkiego organizmu. Po drugie jej unikalnością jest to, że pochodzi ona z ropy naftowej, dzięki temu Naftusia jest unikalną skuteczną naturalną odtrutką wyprowadzającą zbędne produkty przemiany materii oraz wszelkie toksyny, zwłaszcza spowodowane skażeniem środowiska, a nawet odtruwa organizm z pierwiastków promieniotwórczych. Trzecim czynnikiem Naftusi są naturalne bakterie saprofityczne, które wytwarzają w tej wodzie z nafty związki organiczne o unikalnym regenerującym i odkażającym działaniu leczniczym.

NAFTUSIA unikalna woda, nisko-zmineralizowana o wysokiej zawartości organicznych związków ropopochodnych o lekkim zapachu siarkowodoru i posmakiem nafty, stąd nazwa NAFTUSIA.


Owe bakterie naftowe i niskie stężenia węglowodorów naftowych sprawiają, że Naftusia skutecznie zabija chorobotwórcze bakterie, grzyby, drożdże (może posiadać również wpływ niwelujący komórki rakowe) wzmacniając przy tym odporność i odmładzając tkanki ciała. Zasługą władz truskawieckich jest to, że teren stoków górskich ze znaczną częścią Parku Zdrojowego, na terenie, którego w glebie powstaje Naftusia, jest odgrodzony wysokim parkanem i wstęp jest tam zabroniony. Gwarantuje to, że powstająca Naftusia nie jest skażona przez tłumnie odwiedzających Tryskawiec kuracjuszy. Niewysoki stok na początku parku truskawieckiego ma szczególną budowę geologiczną. Opady atmosferyczne przenikające przez porowate piaskowce bogate w organiczne substancje naftowe, na głębokości od 18 - 50 m pod ziemią, zamieniają się w zupełnie nową wodę o niskiej mineralizacji. Tworzy się jej bardzo dużo. Każdego dnia można wypompować 20-30 tys. litrów tej cennej leczniczej wody.

Solanki - wody z których warzono sól - stosowano w celach leczniczych już w średniowieczu. Podobnie jak wydobywającą się spod ziemi naftę i zmieszaną z nią wodę. Jako pierwszy wody truskawieckie opisał w 1578 r. sławny lekarz królewski Wojciech Oczko.


Woda ta jest bezbarwna i przezroczysta, zaś substancje zawarte w niej w śladowych stężeniach są całkowicie rozpuszczone. Ma ona lekki zapach siarkowodoru i ropy naftowej i właśnie w tym jest jej tajemnica i walor leczniczy. Ten siarkowodór powstaje w wyniku aktywności korzystnych leczniczych bakterii naftowych. Żadne bakterie, grzyby i wirusy nie mogą przetrwać w tej wodzie, bowiem zabija ona wszystko co jest chorobotwórcze, między innymi: heliobakter, paciorkowce, patologiczną florę jelitową i inne. Tak więc w Truskawieckiej dolinie na głębinie ukryte jest naturalne przyrodnicze laboratorium biotechnologiczne bez udziału człowieka. Ze związków chemicznych Naftusia najwięcej zawiera kwaśnych węglanów i dlatego ma właściwości odkwaszające. PH wynosi 7,2, mineralizacja 0,8 gram na litr. Posiada szereg pierwiastków oraz związki organiczne i mineralne pochodne od ropy naftowej oraz saprofityczne bakterie.
 

 Wodę tę można pić tylko na miejscu, gdyż w dwie godziny po wydobyciu traci właściwości lecznicze.


Homeopatyczne stężenia czynnych biologicznie substancji Naftusi oddziałują na receptory komórek wątroby i śródbłonka układu pokarmowego stymulując produkcję hormonów gojących wrzody żołądka i dwunastnicy oraz innych naturalnych substancji wątroby, trzustki i dróg żółciowych powodując regenerację i odkażanie tych narządów.
Niektóre związki Naftusi działają też na układ wegetatywny i w ten sposób regulują napięcie mięśniówki gładkiej żołądka, dróg żółciowych, a nawet naczyń krwionośnych, likwidując tym samym skurcze. W ten sposób Naftusia działa przeciwbólowo, rozkurczowo, i przeciw nadciśnieniowo. Eksperymentalnie udowodniono, że Naftusia działa bezpośrednio leczniczo na przemianę materii w komórkach wątrobowych powodując także, że w drogach żółciowych nie powstają kamienie. Woda ta korzystnie wpływa na nerki hamując reabsorbcję moczu pierwotnego w kanalikach nerkowych oraz stymulując wytwarzanie moczu. Dlatego jest potężnym naturalnym lekiem moczopędnym i odtruwającym. Odkaża również drogi moczowe i narządy płciowe z bakterii coli, a także drożdży i grzybów.

 Jej komponenty oddziaływają na komórki hormonalne produkujące enzymy żołądka i jelit.

Woda ta gwarantuje likwidację zjawisk zastojów w drogach żółciowych, normalizuje skurczliwość pęcherzyka żółciowego. Normalizuje koncentracje bilirubinu i wydalanie drobnych kamieni i piasku z dróg moczowych, pracę przewodu pokarmowego, trzustki i regeneruje komórki wątroby. Normalizuje przemianę materii, szczególnie u chorych na cukrzycę, Zapobiega odkładaniu się kamieni nerkowych. Reguluje zawartość cholesterolu we krwi.. Ilość dobową spożycia ściśle określa lekarz.




Inne wody mineralne


Oprócz NAFTUSI z Truskawieckich źródeł wydobywa się inne wody siarczkowo-sodowo-wapniowe, m.in. Maria, Zofia,  Katarzyna, Edward, Ferdynand.
Najsławniejsza jest oczywiście NAFTUSIA, chociaż w piciu, ze względu na smak i zapach, niezbyt przyjemna.


Sól

Inną tutejszą specjalnością jest sól Barbara uzyskiwana z wysoko mineralizowanej solanki. Stanowi ona poważną konkurencję dla słynnej soli karlowarskiej z uzdrowiska Karlowe Wary w Czechach.


Solanki

Solanki - wody z których warzono sól - stosowano w celach leczniczych już w średniowieczu. Jako pierwszy wody truskawieckie opisał w 1578 r. sławny lekarz królewski Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy Wojciech Oczko w traktacie Cieplice o leczeniu balneologicznym.
Początki kariery uzdrowiskowej Truskawca sięgają roku 1827, kiedy to zbudowano pierwsze urządzenia kąpieliskowe. W 1836 r. Józef Micewski rozpoczął budowę łazienek zdrojowych.
 

Ozokeryt, czyli wosk górski o właściwościach leczniczych


W 1805 r. Stanisław Staszic napisał, że oprócz soli, w Truskawcu wydobywa się także wosk górski ozokeryt i naftę. Ozokeryt o właściwościach leczniczych, stosowany współcześnie w tutejszej medycynie uzdrowiskowej, jest jedynym takim złożem na świecie. Znajduje się ono w pobliżu uzdrowiska, między nim i odległym o 10 km Borysławiem.


Centrum medyczne w sanatorium - hotel RIXOS SPA*****, najlepszym hotelu na Ukrainie